top of page

Alibi alkoholowe w praktyce biegłego toksykologa

Podczas I Interdyscyplinarnej Konferencji - Nauki Medyczne w służbie Wymiaru Sprawiedliwości i Organów Ścigania organizowanej przez Instytut Ekspertyz Medycznych w Łodzi oraz Międzynarodowego Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych w Białymstoku, Pan Dr n. med. Paweł Papierz przedstawił niezwykle ciekawy wykład „Alibi alkoholowe w praktyce biegłego toksykologa”, bazujące na przeglądzie ponad 1500 spraw (!!!) dotyczących alibi alkoholowego w praktyce biegłego toksykologa

Kilka kluczowych punktów:

  • Alibi standardowe: ok. 99% przypadków alibi dotyczy spożycia alkoholu PO kierowaniu autem

  • Alibi niestandardowe: Cukrzyca, krople żołądkowe, leki wziewne, zapalenie wątroby, płyn do płukania ust, a nawet... palenie papierosów!

  • Alibi... z ABS-em? (ABS – ang. Auto-Brewery Syndrome) - niezwykle ciekawy case study: zespół autobrowaru w Polsce? O tym temacie można poczytać w najnowszym numerze czasopisma Medicine & Law in Practice (2023, v. 1, 1): P. Papierz, "Kierowca z zespołem autobrowaru?"

To był wyjątkowy wykład opierający się na ogromnym doświadczeniu Pana Doktora! Dziękujemy i nie możemy doczekać się kolejnej edycji!

4 wyświetlenia0 komentarzy

Комментарии


bottom of page