W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi wystąpienia incydentów z napotkaniem żmij zygzakowatych przez ludzi (na terenie całej Polski), zwracam szczególną uwagę na to zagadnienie. Poniżej najważniejsze informacje i cenne źródła:
sam fakt ukąszenia przez żmiję zygzakowatą nie jest wskazaniem do podania surowicy przeciwjadowej (większość ukoszeń jest tzw. „suchych” - tzn. żmija nie wprowadza jadu do ciała człowieka), a podanie surowicy przeciwjadowej pacjentom bezobjawowym jest przeciwwskazane ze względu ryzyko choroby posurowiczej(!);
najbardziej typowym obrazem zatrucia jest wystąpienie objawów miejscowych, takich jak: obrzęk, zaczerwienienie oraz bolesność w okolicy rany;
każdą osobę ukąszoną przez potencjalnie jadowitego węża powinno się hospitalizować przez co najmniej 24 godziny.
absolutnie przeciwwskazane jest fizyczne usuwanie jadu z tkanek przez nacinanie, wysysanie lub nakłuwanie (do usuwania jadu bezpośrednio po ukąszeniu należy zastosowań specjalistyczny wyrób medyczny w postaci ekstraktora jadu dostępnego w aptece)
u większości pacjentów po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą nie ma wskazań do powtórnego podania surowicy - powtórne podanie surowicy można rozważać w przypadkach zatruć o nasileniu G-3, szczególnie gdy doszło do:
ekspozycji na dużą ilość jadu (np. w wyniku wielokrotnych ukąszeń, co zdarza się niezmiernie rzadko)
gdy po podaniu pierwszej dawki nie nastąpiła żadna poprawa kliniczna.
Cenne linki:
Ukąszenia przez żmiję - dr Piotr Hydzik, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Co zrobić w przypadku ukąszenia przez żmiję? - dr Piotr Hydzik, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Artykuły:
Comments