top of page

Uwaga na żmiję zygzakowatą (Vipera berus)!

Zaktualizowano: 3 lip 2023W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi wystąpienia incydentów z napotkaniem żmij zygzakowatych przez ludzi (na terenie całej Polski), zwracam szczególną uwagę na to zagadnienie. Poniżej najważniejsze informacje i cenne źródła:

  • sam fakt ukąszenia przez żmiję zygzakowatą nie jest wskazaniem do podania surowicy przeciwjadowej (większość ukoszeń jest tzw. „suchych” - tzn. żmija nie wprowadza jadu do ciała człowieka), a podanie surowicy przeciwjadowej pacjentom bezobjawowym jest przeciwwskazane ze względu ryzyko choroby posurowiczej(!);

  • najbardziej typowym obrazem zatrucia jest wystąpienie objawów miejscowych, takich jak: obrzęk, zaczerwienienie oraz bolesność w okolicy rany;

  • każdą osobę ukąszoną przez potencjalnie jadowitego węża powinno się hospitalizować przez co najmniej 24 godziny.

  • absolutnie przeciwwskazane jest fizyczne usuwanie jadu z tkanek przez nacinanie, wysysanie lub nakłuwanie (do usuwania jadu bezpośrednio po ukąszeniu należy zastosowań specjalistyczny wyrób medyczny w postaci ekstraktora jadu dostępnego w aptece)

  • u większości pacjentów po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą nie ma wskazań do powtórnego podania surowicy - powtórne podanie surowicy można rozważać w przypadkach zatruć o nasileniu G-3, szczególnie gdy doszło do:

  1. ekspozycji na dużą ilość jadu (np. w wyniku wielokrotnych ukąszeń, co zdarza się niezmiernie rzadko)

  2. gdy po podaniu pierwszej dawki nie nastąpiła żadna poprawa kliniczna.


Cenne linki:

Ukąszenia przez żmiję - dr Piotr Hydzik, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Co zrobić w przypadku ukąszenia przez żmiję? - dr Piotr Hydzik, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Artykuły:


28 wyświetleń0 komentarzy

コメント


bottom of page