Ten wpis dotyczy artykułu, "Ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych w postaci aerozolu - wybrane zagadnienia", który zostanie opublikowany w Świat Przemysłu Kosmetycznego, 3/2020.
W tym artykule zawarłem wybrane zagadnienia na temat trudny, ale ważny w odniesieniu do oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych w postaci aerozoli (np. perfumy, wody toaletowe, lakiery do włosów, dezodoranty itp.). Niestety powszechnie w praktyce safety assessorów to zagadnienie jest bagatelizowane i nierozważane z należytą uwagą.
Dlaczego? Przyczyny są przynajmniej trzy:
1) nie ma oficjalnych zaleceń SCCS (przewodniki SCCS) w tym zakresie
2) szczegółowe rozważania są publikowane w artykułach naukowych w literaturze zagranicznej, do których dostępu jest płatny.
3) generalnie pierwotna droga narażenia to skóra, na którą stosuje się te produkty, a drugorzędowe narażenie jest inhalacyjne, stąd nie jest traktowane z należytą powagą
Moim zdaniem należy jednak oczekiwać, aby safety assessorzy kompleksowo podchodzili do oceny bezpieczeństwa tego typu produktów, i w związku z tym uwzględniali dodatkowe rozważania w odniesieniu do potencjalnego narażenia na składniki produktów kosmetycznych w postaci aerozolu na skutek wdychania. Niniejszy artykuł ma na celu zwrócenie uwagi, na wydawałoby się dość błahe, jednakże niezwykle istotne zagadnienie, które z moich obserwacji wynika, że nie jest w Polsce traktowane z należytą uwagą przez safety assessorów w praktyce zawodowej.
W artykule uwzględniłem następujące aspekty:
znaczenie rozkładu wielkości cząstek aerozolu dla oceny ryzyka w ocenie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych
podejścia w ocenie narażenia inhalacyjnego [całkowita wartość SED stosowana do obliczeń MoS, powinna stanowić sumę SED z różnych dróg narażenia, tj. SED = SED(inhal) + SED(dermal) + SED(swallowed)]
krótka charakterystyka modeli matematycznych
Serdecznie dziękuję pracownikom firmy THETA Doradztwo Techniczne za inspirację, która przyczyniła się do powstania tego artykułu :)
Jeśli chodzi o same perfumy to zachęcam do zapoznania się z ciekawym rozdziałem
Perfumeria (A. Adamus-Grabicka) w książce "Kosmetologia", tom 2., PZWL Warszawa 2020, str. 183-214.
Comments