top of page

[Zapowiedź] Ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych w postaci aerozolu - wybrane zagadnienia

Ten wpis dotyczy artykułu, "Ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych w postaci aerozolu - wybrane zagadnienia", który zostanie opublikowany w Świat Przemysłu Kosmetycznego, 3/2020.


W tym artykule zawarłem wybrane zagadnienia na temat trudny, ale ważny w odniesieniu do oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych w postaci aerozoli (np. perfumy, wody toaletowe, lakiery do włosów, dezodoranty itp.). Niestety powszechnie w praktyce safety assessorów to zagadnienie jest bagatelizowane i nierozważane z należytą uwagą.


Dlaczego? Przyczyny są przynajmniej trzy:

1) nie ma oficjalnych zaleceń SCCS (przewodniki SCCS) w tym zakresie

2) szczegółowe rozważania są publikowane w artykułach naukowych w literaturze zagranicznej, do których dostępu jest płatny.

3) generalnie pierwotna droga narażenia to skóra, na którą stosuje się te produkty, a drugorzędowe narażenie jest inhalacyjne, stąd nie jest traktowane z należytą powagą


Moim zdaniem należy jednak oczekiwać, aby safety assessorzy kompleksowo podchodzili do oceny bezpieczeństwa tego typu produktów, i w związku z tym uwzględniali dodatkowe rozważania w odniesieniu do potencjalnego narażenia na składniki produktów kosmetycznych w postaci aerozolu na skutek wdychania. Niniejszy artykuł ma na celu zwrócenie uwagi, na wydawałoby się dość błahe, jednakże niezwykle istotne zagadnienie, które z moich obserwacji wynika, że nie jest w Polsce traktowane z należytą uwagą przez safety assessorów w praktyce zawodowej.W artykule uwzględniłem następujące aspekty:

  • znaczenie rozkładu wielkości cząstek aerozolu dla oceny ryzyka w ocenie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych

  • podejścia w ocenie narażenia inhalacyjnego [całkowita wartość SED stosowana do obliczeń MoS, powinna stanowić sumę SED z różnych dróg narażenia, tj. SED = SED(inhal) + SED(dermal) + SED(swallowed)]

  • krótka charakterystyka modeli matematycznych


Serdecznie dziękuję pracownikom firmy THETA Doradztwo Techniczne za inspirację, która przyczyniła się do powstania tego artykułu :)


Jeśli chodzi o same perfumy to zachęcam do zapoznania się z ciekawym rozdziałem

Perfumeria (A. Adamus-Grabicka) w książce "Kosmetologia", tom 2., PZWL Warszawa 2020, str. 183-214.139 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page