top of page

[Zapowiedź] Ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych w postaci ciał stałych - wybrane zagadnie

Zaktualizowano: 29 sty 2021

Ten wpis dotyczy artykułu, "Ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych w postaci ciał stałych - wybrane zagadnienia", który zostanie opublikowany w Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2020.


W tym artykule zawarłem wybrane zagadnienia na temat trudny, ale ważny w odniesieniu do oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych w postaci ciał stałych (np. cienie do powiek, pudry na policzki, perfumowane pudry do ciała, produkty do peelingu, stałe szampony do włosów, zasypki dla noworodków/niemowląt, talk, sole kąpielowe. itp.). Niestety powszechnie w praktyce safety assessorów to zagadnienie jest bagatelizowane i nierozważane z należytą uwagą.


Dlaczego? Przyczyny są przynajmniej trzy:

1) nie ma oficjalnych zaleceń SCCS (przewodniki SCCS) w tym zakresie

2) szczegółowe rozważania są publikowane w artykułach naukowych w literaturze zagranicznej, do których dostępu jest płatny.

3) generalnie pierwotna droga narażenia to skóra, na którą stosuje się te produkty, a drugorzędowe narażenie jest inhalacyjne, stąd nie jest traktowane z należytą powagą


W artykule uwzględniłem następujące aspekty:

  • typy produktów kosmetycznych w postaci ciał stałych (proszki sypkie/produkty stałe sprasowane)

  • znaczenie rozkładu wielkości cząstek ciał stałych dla oceny ryzyka w ocenie bezpieczeństwa inhalacyjnego produktów kosmetycznych

  • drzewo decyzyjne w ocenie bezpieczeństwa inhalacyjnego produktów kosmetycznych w postaci ciał stałych

  • podejścia w ocenie narażenia inhalacyjnego - modelowanie narażenia inhalacyjnego oraz eksperymentalny pomiar narażenia inhalacyjnegoSerdecznie dziękuję pracownikom firmy THETA Doradztwo Techniczne za inspirację, która przyczyniła się do powstania tego artykułu :)


Zachęcam do zapoznania się w całości z artykułem, który dostępny jest TUTAJ.

64 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page