top of page

Dopochwowe zatrucie talem w Polsce

Zaktualizowano: 27 wrz 2022

Raz na jakiś czas będę chciał opisywać na blogu spektakularne przypadki zatruć. Dzisiaj chciałbym przedstawić dość krótki, ale bardzo ciekawy przypadek zatrucia talem w Polsce.

Otóż, 23-letnia kobieta zatruła się przypadkowo talem poprzez irygację pochwy. Stężenie tego metalu we krwi wynosiło 22 ug/L, z kolei w moczu 78 ug/L.


Warto wspomnieć, że tal jest piekielnie toksyczny.
Metal ten nie pełni funkcji biologicznych. Spożycie więcej niż 10 - 15 mg/kg m.c. (dawka rzędu 0,2 - 1,0 g) może być śmiertelne. Sole talu szybko i (w większości) całkowicie ulegają wchłonięciu przez wszystkie możliwe drogi wchłaniania.

Jak jednak doszło do tego nietypowego zatrucia tym metalem drogą dopochwową? Tego nie niestety nie opisano w artykule skąd pochodzą te dane:
Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o nietuzinkowej postaci jaką był angielski seryjny zabójca - Graham Frederick Young (1947 - 1990) znany pod pseudonimem "herbaciany truciciel".


W dzieciństwie, Graham interesował się wyłącznie wpływem trucizn na organizm człowieka. Już jako dziecko zaczął sięgać po fachowe książki, a ponieważ jego ojciec podzielał zainteresowania to zakupił mu zestaw chemiczny, dzięki któremu doskonalił swój warsztat chemiczny. Pewne źródła donoszą, że kiedy miał zaledwie 13 lat, był tak doświadczony, że udało mu się pozyskać pewne ilości pewnych trucizn (antymonu, nasion naparstnicy purpurowej, arszeniku oraz talu). Swoją wiedzę sprawdzał eksperymentalnie zarówno na zwierzętach jak i ludziach.

Jeśli zainteresowała Cię postać Grahama Younga to zapraszam do lektury postów na jego temat, które ukażą się niebawem :)

1225 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page