top of page

Kierunek Winogrodnictwo i enologia stacjonarne II stopnia


Bardzo cieszy mnie, że Uczelnie wyższe zaczynają konkurować jeśli chodzi o innowacyjne i autorskie kierunki studiów. To już nie jest tylko rywalizacja o studentów, ale signum temporis współczesnych wymogów rynku pracy. Przykładem bardzo interesującej oferty jest kierunek "Winogrodnictwo i enologia" - studia II stopnia w trybie stacjonarnym, który oferowany jest przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. To bardzo interdyscyplinarny kierunek, który wydaje się być bardzo innowacyjny.


Nauka obejmuje tylko trzy semestry, które są poświęcone zagadnieniom winogrodniczym (uprawa, ochrona winorośli, prowadzenie winnicy), enologii (winifikacja, produkcja oraz stabilizacja win oraz cydrów) oraz analizy instrumentalnej i sensorycznej winogron i win (rozpoznawanie win, ich możliwych zafałszowań, serwis sommelierski – doradztwo w zakresie food-pairingu). Uwzględnione zostały również zagadnienia związane z oddziaływaniem wina i jego derywatów na zdrowie człowieka (interakcje z lekami), neurosensoryki oraz ważnego zagadnienia – komunikacji, reklamy w branży winiarskiej.

Są to studia II stopnia, a więc po trzech semestrach uzyskuje się tytuł magistra.

Niezwykle cenne jest kładzenie nacisku na umiejętności praktyczne:

  • praktyka winogrodnicza (w winnicy) – planowanie i zakładanie winnicy, sadzenie krzewów, ich uprawa, ochrona

  • praktyka enologiczna (w winiarni): tłoczenie, maceracja, winifikacja win spokojnych i musujących, przygotowanie ich do sprzedaży.

Co interesujące, praktyki realizowane są w uniwersyteckiej winnicy i winiarni. Organizatorzy wspominają również o tym, że w trakcie procesu dydaktycznego przewidziany jest także wyjazd studyjny do wiodących winnic oraz kurs technik sommelierskich.Więcej na temat kierunku można znaleźć TUTAJ130 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page