top of page

KOSMETOLOGIA W SŁUŻBIE BLIZN PO CESARSKIM CIĘCIU

Jakiś czas temu (wrzesień 2019) opublikowany został mój artykuł pt. "DZIAŁANIE I SKUTECZNOŚĆ PRODUKTÓW KOSMETYCZNYCH I LECZNICZYCH ORAZ NOWOCZESNYCH NARZĘDZI KOSMETOLOGII STOSOWANYCH NA BLIZNY PO CIĘCIU CESARSKIM", który został opublikowany dla Termedii, a dokładnie dla eDermatologiaNews - pisma dla portalu edermatologia.pl.


Temat ten jest mi bardzo bliski zarówno prywatnie, dydaktycznie (promotorstwo i recenzja prac dyplomowych na kierunku kosmetologia) jak i zawodowo (ocena bezpieczeństwa jak i udział w opracowywaniu receptur produktów kosmetycznych).

Nie ulega wątpliwości, że problem blizny po zabiegu cesarskiego cięcia jest bardzo istotny dla kobiet. Blizna stanowi swojego rodzaju „pamiątkę”, która pozostaje na całe życie. Dzisiejsze osiągnięcia nowoczesnej kosmetologii umożliwiają redukcję lub zniwelowanie blizny, co na pewno polepsza zarówno samopoczucie jak i wygląd kobiet. Warto zauważyć, że nie ma jednej i skutecznej metody niwelowania lub redukcji blizn po cesarskim cięciu, a dodatkowo proces ten jest trudny, długotrwały oraz skomplikowany. W związku z tym warto podjąć odpowiednie działania w zakresie profilaktyki i wspomagania gojenia rany czy niwelowania lub redukcji blizn umożliwiają skrócenie procesu i polepszenie efektów końcowych.


W artykule tym opisałem:

  • wybrane składniki produktów kosmetycznych/leczniczych na blizny po cesarskim cięciu, tj. wyciąg/ekstrakt/żel z cebuli (Allium cepa L), wyciąg z wąkroty azjatyckiej (Centella asiatica), żel i mleczko z aloesu zwyczajnego (Aloe vera), alantoina, ekstrakt z filtratu ślimaka oraz polisiloksany;


  • chemabrazję TCA (ponieważ istnieje wiele udokumentowanych badań dotyczących skuteczności niwelowania blizn przy zastosowaniu eksfoliacji z TCA);

  • terapię skojarzoną (dwa rodzaje: TCA i mezoterapia mikroigłowa oraz TCA i osocze bogatopłytkowe);

  • zastosowanie lasera CO2 (ponieważ efekty terapii widoczne są zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i kilka miesięcy po zabiegu).


Serdecznie dziękuję Pani Sylwii Chrabałowskiej za możliwość udziału w tym przedsięwzięciu. Polecam się na przyszłość - jestem otwarty na propozycje w zakresie publikacji na tematy interdyscyplinarne :)


52 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page