top of page

Pikniku Nauki EKSPLORACJE
Główna część wydarzenia, czyli rodzinny piknik odbyła się 20 maja przy Fontannie Multimedialnej oraz Zamku Lubomirskich, podczas którego odbyły się intrygujące warsztaty, atrakcyjne pokazy naukowe i prezentacje. Nie mogło tam zabraknąć również Studenckiego Koła Naukowego Młodych Toksykologów "Paracelsus", który reprezentował Uniwersytet Rzeszowski spośród wielu innych kół naukowych.


Podczas Pikniku Naukowego „Eksploracje” 2023 Studenckie Koło Naukowe Młodych Toksykologów „Paracelsus” zorganizowało wystawę dotykającą problemów związanych z toksykologią.


Zaprezentowano substancje, z którymi na co dzień można się zetknąć, a które mogą być niebezpieczne zarówno dla dorosłych jak i dzieci, ich działania niepożądane, a następnie postępowanie w przypadku zatrucia. Pokazano oraz wytłumaczono działanie testów antynarkotykowych. Największą atrakcją wśród dzieci cieszył się pies szkolony w kierunku wykrywania substancji. Dorosłych najbardziej zainteresowało działanie leków, które mogą znaleźć w własnym domu np. paracetamolu lub ibuprofenu oraz pierwszej pomocy w przypadku zatrucia.


Dla uczestników w ramach podziękowania przygotowane zostały słodycze oraz ulotki przygotowane przez studentów o testach wykrywających substancje aktywne.


Szczególne podziękowania należą się

Pani Jabłońska Karolina: zakup testów antynarkotykowych, ozdobienie stoiska i przygotowanie słodyczy, prezentacja przykładowych leków i ich działania oraz dawki i objawów zatrucia (przygotowane opakowania po lekach takich jak Apap, Ibuprom, Gripex) oraz postępowania w przypadku zatrucia, udostępnienie monitora oraz laptopa. Dodatkowo przyprowadziła psa szkolonego w kierunku wyszukiwania substancji.

Pani Łuc Klaudia: prezentacja pt „Toksykologia- trucizny i odtrutki”

Pani Adamczyk Aleksandra: prezentacja pt „ Leczenie zatruć”

Pan Siuta Jakub: pilnowanie stoiska

Pan Orczyk Michał: pilnowanie stoiska, przygotowanie napisu z nazwą koła „Paracelsus”

Pani Sowińska Marta: pilnowanie stoiska

Pani Tajchman Paulina: pilnowanie stoiska, przygotowanie ulotek testów antynarkotykowych ze śliny

Pani Joanna Toporowska-Kaźmierczak: przygotowanie ulotek testów antynarkotykowych z moczu


30 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page