top of page

Podsumowanie roku akademickiego 2022/2023

Zaktualizowano: 26 lip 2023

W dniu 25.07.2023 odbyło się seminarium podsumowujące zakończony rok akademicki zarówno pod kątem dydaktycznym, naukowym jak i organizacyjnym. Podczas seminarium odbyła się prezentacja przedstawiająca początki powstania zarówno Pracowni Innowacyjnych Badań i Analiz Toksykologicznych INM UR jak i Zakładu Toksykologii Regulacyjnej i Sądowej IEM w Łodzi. Przedstawiona została galeria zdjęć z różnych etapów tworzenia i funkcjonowania obu jednostek, zwracając uwagę na kontekst historyczny. Następnie zostały przedstawione plany rozwojowe obu jednostek na najbliższy rok.


Szef zespołów zwrócił szczególną uwagę na działania zmierzające do większego umiędzynarodowienia badań i współpracy zagranicznej. Pierwszym działaniem w tym zakresie było włączenie się w działania mające rozwijanie współpracy z wydawnictwem Elsevier - dr hab. n. med. i n. o zdr. Kamil Jurowski został redaktorem naczelnym wydania RIFM w czasopiśmie Food and Chemical toxicology (IF = 4.3; 100 pkt; ISSN: 1873-6351).


Kolejnymi działaniami będą:

1) ubieganie się o granty zagraniczne w zakresie aktualnie prowadzonych badań,

2) popularyzacja i zachęcanie do wyjazdów zagranicznych w ramach programu Erasmus+ dla pracowników.


Bardzo ważną kwestią było uświadomienie pracownikom potencjału planowanych badań, które dobrze ilustruje poniższy obraz:


Kolejna kwestia dotyczyła zwrócenia uwagi na aktualną rolę toksykologii in silico we współczesnej wizji badania substancji chemicznych:Seminarium miało na celu również zmotywowanie wszystkich do dalszych działań (po odpoczynku letnim) zwracając uwagę na kilka kluczowych kwestii:
Mówiliśmy również o tym, że każdy rozwój wymaga zmian i wygląda to często tak...


Wszyscy zostali uświadomieni, że nie da się osiągnąć rozwoju i sukcesu bez wychodzenia ze strefy komfortu:


Na koniec zostały podsumowane badania naukowe (zestawienie IF oraz pkt MEiN) zarówno grupowo jak i indywidualne w zależności od różnych kryteriów (przed zatrudnieniem, po zatrudnieniu, względem dorobku do doktoratu, złożone projekty, planowane w recenzji oraz artykuły planowane.


Poniżej zestawiono krótkie podsumowanie ogólne obu zespołów:

  • realizowane projekty ze źródeł zewnętrznych (n = 2):

  1. Opracowanie specyficznej procedury kalibracji analitycznej jako fundamentalny etap decydujący o sukcesie analizy toksykologicznej zanieczyszczeń pierwiastkowych produktów farmaceutycznych techniką pXRF w kontekście toksykologii regulacyjnej (Miniatura NCN)

  2. Toksykowigilancja i prewencja zatruć oraz pierwsza pomoc w zatruciach ksenobiotykami mającymi aktualne znaczenie kliniczne w Polsce (Koła Naukowe stawiają na innowacje, MEiN)

  • 5 złożonych projektów wniosków do NCN (4 PRELUDIA i 1 OPUS)

  • 2 złożone projekty o działalność naukową.


Podczas seminarium objadaliśmy się takimi produktami:*


*nasz dietetyk - Pan mgr inż. lic. diet. Adrian Frydrych nie zgłosił jakichkolwiek uwag, a ja udzieliłem dyspensy na czas seminarium


Na koniec aby odpocząć od codziennej pracy i aby się zintegrować pojechaliśmy na kręgle do Aloha - Food, Bowling & Club :)


Wygrał Pan Damian, aczkolwiek Pan Maciek prosił, by napisać, że to było oszukiwane (ale dowodów brak...)Małe podsumowanie gry na filmie:


Dziękuję wszystkim za ciężką pracę, gratuluję, życzę udanych wakacji i wracamy we wrześniu (szykują się zmiany)!


Jedna osoba zapytała mnie skąd biorę motywację? Są trzy czynniki:

  • WY = młodzi i ambitni ludzie, którzy się angażują w science, organizację pracy i dydaktykę

  • zasada 3xS (Science + Sport + S..)

  • zasada 4xK (Kontent + Komunikacja + Kreowanie + Koordynacja**)


**według niektórych koordynacja = kontrola/inwigilacja, ja wolę koordynacjęWszyscy wiemy, że lot na Marsa jest możliwy***, rakieta gotowa, tankujemy paliwo i od września startujemy!!!***aktualnie mamy dwóch doświadczonych astronautów - Pan Maciek i Pan Adrian, gdyż udało im się zebrać gwiazdki z nieba (publikacje w STOTEN i TrAC), reszta osób jest przygotowana i czeka na najbliższe loty:
68 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page